УКР
назад
Курси валют
Кредити
Іпотечний калькулятор

Податок на землю в Україні

Згідно з чинним законодавством, громадяни України, які мають у власності об'єкти нерухомого майна, в т.ч. земельні ділянки, зобов'язані сплачувати податок до бюджету. Винятком є випадки, коли власник землі звільняється від даного зобов'язання. Тому платнику податків важливо розібратися з тонкощами податкового законодавства в наступних питаннях: хто платить податок на землю в Україні і як правильно це зробити. Тема податкових пільг на сьогоднішній день є однією з найактуальніших. Зокрема, одним з найбільш обговорюваних питань є питання про те, чи платять пенсіонери податок на землю в Україні. Відповіді на всі поширені запитання по темі можна знайти в даній статті.

Скільки і хто повинен платити

Податковий кодекс говорить, що податок на землю в Україні — це обов'язковий платіж, який щорічно стягується з власників або орендарів земельних ділянок, що перебувають у власності держави або комунальних структур.

Таким чином, платниками податків у цьому випадку є:

  • власники земельних ділянок або їх часток (паїв);
  • землекористувач.

До об'єктів оподаткування належать:

  • ділянки землі, які перебувають у власності або користуванні;
  • частки (паї) земельної ділянки, які використовуються на правах власності.

База оподаткування:

  • нормативна грошова оцінка ділянок землі з урахуванням коефіцієнта індексації;
  • площа землі, якщо нормативна грошова оцінка ділянки не проведена.

Який податок на землю в Україні потрібно заплатити громадянам, залежить від рішення місцевих рад та рад об'єднаних територіальних громад. Саме на них покладено обов'язок щорічно до 15 липня встановлювати ставки для розрахунку суми платежів. Це пояснюється тим, що плата за земельні ділянки, в т.ч. податок на землю під приватним будинком, відноситься до категорії місцевих податків, а саме, входить до складу податку на майно. Наприклад, в 2020 році податок на землю на дачну ділянку в Україні в столиці зменшився в 3 – 10 разів, завдяки зниженню ставки.

Дані про ставки повинні бути опубліковані до 25 липня. При порушенні даного терміну вони можуть бути застосовані не раніше ніж з періоду, наступного за плановим.

Рекомендується також розглянути, як заплатити податок на землю відповідно до чинного законодавства. В обов'язки платників податків не входить самостійний розрахунок суми зобов'язань. Розмір платежу визначається співробітниками податкових органів за місцем розташування ділянки землі. Розрахунок проводиться на підставі даних Державного земельного кадастру з урахуванням бази оподаткування.

Процедура, як оплатити податок на землю, полягає в наступному. Відповідне повідомлення вручається платнику податків до 1 липня року, наступного за звітним періодом. У документі вказується сума платежу і реквізити, на які слід перерахувати кошти, звернувшись до відділення будь-якого банку.

Якщо податкові органи не надіслали повідомлення, платник податків звільняється від обов'язків щодо сплати податку на законних підставах.

Часто платників податків цікавить, чи можна оплатити податок на землю онлайн. Для цього рекомендується скористатися сервісом Portmone.com. Ресурс дозволяє зробити грошовий переказ як зареєстрованим, так і анонімним користувачам. Але перші, на відміну від других, мають можливість створювати шаблони платежів.

Алгоритм дій, як оплатити податок на землю через Інтернет:

  1. Увійти на сайт сервісу «Портмоне».
  2. Перейти в розділ «податки, платежі в бюджет».
  3. Обрати послугу «земельний податок з приватних осіб».
  4. Вказати регіон проживання користувача.
  5. У списку одержувачів обрати податковий орган, який надіслав повідомлення про необхідність сплати податку.
  6. Натиснути кнопку «оплатити».
  7. Перевірити реквізити одержувача.
  8. Ввести дані, запитувані системою: ПІБ та ІПН платника, суму і період податкових зобов'язань, що підлягають оплаті та ін.
  9. Вказати реквізити банківської картки, з якої слід переказати кошти.
  10. Підтвердити транзакцію натисканням кнопки «оплатити».

Щоб вірно вказати одержувача, важливо розібратися, куди платити податок на землю. Переказ коштів здійснюється на реквізити податкового органу за місцем розташування об'єкта оподаткування. Ці дані зазначаються в податковому повідомленні.

Потрібно враховувати, що кошти, переказані за допомогою сервісу «Портмоне » надходять на рахунок одержувача на другий банківський день.

Як розрахувати розмір податку на землю

Незважаючи на те, що податок на землю, розрахунок якого є обов'язком податкових органів, підлягає сплаті в розмірі, зазначеному в платіжному повідомленні, платнику податків рекомендується розібратися, як самостійно визначити суму платежу. Це дозволить надалі перевірити правильність нарахування зобов'язань.

Ставка податку залежить від наявності або відсутності нормативної грошової оцінки ділянки.

Для ділянок, щодо яких оцінка проведена, застосовуються такі ставки:

  • для всіх ділянок — не більше 3 % від показника нормативної грошової оцінки;
  • для земель общего пользования - не выше 1 % от нормативной денежной оценки;
  • для земель сільськогосподарського призначення - не менше 0,3 % і не більше 1 % від нормативної грошової оцінки;
  • для лісових ділянок-не більше 0,1 % від нормативної грошової оцінки.

Для ділянок, щодо яких оцінка не проведена:

  • за землю за межами населених пунктів - не більше 5 % від оцінки по регіону;
  • для ділянок сільськогосподарського призначення - не менше 0,3 % і не більше 5 % від оцінки по регіону;
  • для лісових ділянок - не більше 0,1 % від оцінки по регіону.

Сума зобов'язань до сплати визначається як добуток площі ділянки і ставки податку. Отже, для розрахунку будуть потрібні наступні показники:

  • нормативна грошова оцінка (можна запросити в Державному земельному кадастрі);
  • площа ділянки (можна подивитися в правовстановлюючих документах);
  • ставка податку (слід шукати в рішеннях ради органу місцевого самоврядування).

Знаючи, як розрахувати податок на землю в Україні, платник податків може звірити отриманий результат з даними, зазначеними в повідомленні податкової інспекції. Це право визначено статтею 286.5 Податкового кодексу.

При встановленні розбіжностей між відомостями про земельну ділянку, зазначеними в документах і наданими контролюючими органами, рекомендується звернутися до відділення податкової інспекції за місцем розташування земельної ділянки для проведення звірки з метою уточнення показників. При собі необхідно мати документи на ділянку землі та довідки, що дають право на отримання пільги зі сплати податку (за наявності).

Для проведення звірки потрібно скласти відповідну заяву в довільній формі. У документі слід вказати:

  • площа об'єкта оподаткування;
  • підстави для користування пільгою зі сплати податку;
  • ставку, що застосовується для нарахування зобов'язань;
  • суму податку.

У разі виявлення помилок, співробітники податкової служби зобов'язані провести перерахунок суми зобов'язань і направити платнику податків нове повідомлення. Старе повідомлення автоматично вважається скасованим.

Звірка з органом податкової служби може бути актуальна також у разі переходу права власності на земельну ділянку протягом звітного року, наприклад, при укладенні угоди купівлі-продажу. У такому випадку зобов'язання нараховуються як продавцю, так і покупцю. Розрахунок проводиться пропорційно терміну володіння земельною ділянкою кожного з них.

Продавець сплачує податок з 1 січня звітного року до місяця, в якому він володів нерухомістю. Покупець є платником податку на землю, починаючи з місяця, в якому він придбав дану земельну ділянку, до кінця звітного періоду.

Право на проведення такої звірки поширюється і на індивідуальних підприємців-фізичних осіб. юридичні особи не можуть скористатися цією можливістю. Для них встановлено інший порядок отримання акта звірки за письмовою заявою суб'єкта господарювання.

Яке покарання за несплату податку на землю

Багато громадян задаються питанням, що їх чекає, якщо не платити податок на землю. У такому разі законодавством передбачено штрафні санкції у такому розмірі:

  • при виникненні прострочення сплати зобов'язань строком до 30 днів — 10 % суми заборгованості;
  • при простроченні платежу тривалістю більше 30 днів — 20 % розміру неоплачених зобов'язань.

Крім того, якщо з моменту настання граничного строку сплати минуло 90 днів, крім штрафної санкції на суму заборгованості нараховується пеня відповідно до ст.129 Податкового кодексу України. Тому заплатити податок в строк вкрай важливо, навіть якщо для цього доведеться взяти кредит.

Коли потрібно платити податок на землю

Податок на землю в Україні сплачується власниками ділянок з дати реєстрації права власності на даний об'єкт. У разі втрати права власності на землю зобов'язання нараховуються за весь період володіння ділянкою у звітному році.

Згідно з чинним законодавством, сума зобов'язань підлягає погашенню:

  • фізичними особами протягом 60 днів з дати отримання повідомлення про необхідність сплати податку на землю із зазначенням суми платежу;
  • юридичними особами — щомісяця протягом 30 календарних днів.

Які є пільги на сплату податку на землю

На сьогоднішній день тема наявності податкових пільг є однією з найбільш обговорюваних в Інтернеті. Тому важливо розібратися, хто не платить податок на землю на законних підставах, а також як нараховується податок на землю в Україні для пенсіонерів.

Пільги для фізичних осіб визначені ст.281 Податкового кодексу. Згідно з даними нормами, від сплати зобов'язань звільняються:

  • особи, які мають статус інвалідів першої та другої груп;
  • громадяни, які виховують трьох і більше дітей, які не досягли 18 років;
  • пенсіонери, які отримали даний статус за віком;
  • ветерани війни;
  • особи, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС.

При цьому слід враховувати, що звільнення від сплати зобов'язань має певні обмеження. Пільги на податок на землю для пенсіонерів в Україні та для громадян інших перелічених категорій поширюються на земельні ділянки залежно від мети їх використання в межах установлених норм:

  • для ведення господарства - не більше 2 гектарів;
  • присадибні ділянки: в селах-не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
  • для будівництва дачного будинку - не більше 0,10 гектара;
  • з метою садівництва - не більше 0,12 гектара.

Для отримання пільги необхідно звернутися до податкового органу за місцем знаходження земельної ділянки з відповідною заявою та документами, що підтверджують право на звільнення від сплати податку.

Якщо станом на 1 січня поточного року у власності платника податків є кілька земельних ділянок однієї категорії, що перевищують встановлену норму, слід до 1 травня подати до податкової інспекції за місцем знаходження будь-якого з даних об'єктів нерухомості заяву про самостійний вибір одного з них для отримання пільги на сплату податку.

При нарахуванні податку на землю юридичними особами важливо враховувати наступні нюанси:

  1. Податок на землю в садовому товаристві в Україні зменшується на суму пільг фізичних осіб, у володінні яких перебувають земельні ділянки, які входять до складу землі платника податку - юридичної особи.
  2. Податок на землю гаражного кооперативу сплачується на загальних підставах, а фізичні особи - власники гаражів компенсують юридичній особі суму витрат. Пільга в даному випадку не застосовується, навіть якщо фізичні особи належать до пільгових категорій.

Останнім важливим питанням по темі оподаткування є питання про те, чи потрібно платити податок на землю, якщо вона приватизована. Згідно із законодавством України, в даному випадку від сплати звільняються тільки громадяни пільгових категорій. Решта власників об'єктів приватизованої нерухомості зобов'язані здійснювати платежі на загальних підставах.

Закрыть
Заберіть свою позику!
Позика від 500 гривень, з будь-якою кредитною історією! Перша позика під 0.01%, тільки сьогодні!