УКР
назад
Курси валют
Кредити
Іпотечний калькулятор

Який податок на нерухомість в Україні

У зв'язку з пандемією коронавірусу і введенням карантину дохід багатьох громадян України в 2020 році значно скоротився в порівнянні з минулими періодами. В результаті зниження рівня життя у багатьох українців виникла додаткова потреба в економії коштів, взяття кредиту и т.д.. Актуальною на даний момент є тема про наявність податкових пільг. Тому в інтернеті часто можна побачити питання про те, яким чином можна їх отримати і чи платять пенсіонери податок на нерухомість. Відповіді на ці та інші питання по відповідній темі можна знайти в даній статті.

Податок на нерухомість в Україні: скільки і хто повинен платити

Згідно зі ст.266 Податкового кодексу України, платниками податку на нерухоме майно є фізичні та юридичні особи, у яких у власності є об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, розташованої на території держави. Це відноситься як до резидентів, так і до нерезидентів країни.

При цьому необхідно враховувати ряд важливих нюансів:

  1. Право власності платника податку на об'єкт оподаткування має бути внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Отже, особи, які володіють приміщенням за договором оренди, не є платниками податку.
  2. Фізичні особи, в т.ч. підприємці, сплачують податок з суми, нарахованої співробітниками податкової служби на підставі даних Держреєстру. Платіжне повідомлення із зазначенням розміру зобов'язань вручається платнику податків за місцем його реєстрації до 1 липня року, наступного за звітним періодом. Якщо громадянин проживає за іншою адресою, необхідно звернутися до податкової інспекції особисто для отримання даного повідомлення.
  3. В обов'язки юридичних осіб крім сплати податку входить самостійне нарахування та декларування сум зобов'язань.
  4. Правила оподаткування об'єктів житлової нерухомості для фізичних осіб визначено статтею 266.7.1 ПКУ. Права на отримання пільг встановлені статтею 266.4.1 ПКУ.
  5. Правила оподаткування нерухомості, що перебуває у частковій або спільній власності визначені ст.266.1. 1 ПКУ.

Ким сплачується податок на нерухомість в Україні (роз'яснення):

  1. Якщо об'єкт оподаткування перебуває у власності кількох осіб, податок на нерухомість в Україні зобов'язані платити всі його співвласники. Розрахунок суми зобов'язань здійснюється пропорційно розміру їх часток.
  2. Якщо об'єкт оформлений як спільна власність кількох осіб, але не розділений в натурі, оплата проводиться одним з них за умовами досягнутої між співвласниками домовленості. Про це необхідно повідомити співробітників податкової служби, звернувшись до відповідного органу з письмовою заявою.

Часто у громадян виникають питання з приводу того, хто платить податок на нерухомість в Україні, якщо її власником є неповнолітня особа. Згідно з чинним законодавством, цей обов'язок покладається на батьків або опікунів власника.

Податок на нерухомість для фізичних осіб за 2020 рік нараховується в 2021 році, виходячи з розміру мінімальної зарплати, встановленої в країні станом на початок звітного періоду. На 1 січня 2020 року даний показник становив 4 723,00 гривні.

За яку нерухомість потрібно платити податок

Базою оподаткування є:

  • об'єкти житлового фонду: квартири, приватні будинки, прибудови до них, котеджі, кімнати в комунальних квартирах, дачні та садові капітальні споруди;
  • будівлі та приміщення, які не належать до житлового фонду: офіси, склади, магазини, гаражі, ресторани тощо.

Податок на нерухомість Україна нараховується за наступні об'єкти:

  • квартири площею більше 60 м2;
  • житлові будинки площею більше 120 м2.

Оподаткуванню підлягає кожен квадратний метр площі понад зазначену норму.

Податок на нерухомість, якщо 2 квартири знаходяться у власності платника податків, розраховується з їх сукупної площі. При наявності об'єктів різних типів, наприклад, квартири, будинки і дачної споруди, податок нараховується на сукупну площу понад 180 м2.

Сплатити зобов'язання в повному обсязі без застосування зазначених пільг необхідно в наступних випадках:

  • площа квартири перевищує 300 м2;
  • площа будинку перевищує 600 м2;
  • площа об'єктів нерухомого майна різних типів перевищує 900 м2;
  • нерухомість використовується з метою отримання доходу, наприклад, здається в оренду.

Отже, підприємець, який зареєстрував юридичну адресу за місцем розташування свого житла і здійснює діяльність у власній квартирі або в приватному будинку, втрачає право на податкову пільгу. Це стосується і громадян, які здають нерухоме майно в оренду.

Не менш важливо розібратися, де платити податок на нерухомість. Проводити оплату необхідно за місцем розташування об'єкта оподаткування. Якщо таких об'єктів кілька, і вони розташовані на території різних адміністративних одиниць, звітність подається окремо по кожному з них до податкових органів за місцем їх знаходження. Аналогічним чином проводиться і сплата податку.

Кому не потрібно платити податок на нерухомість

Законодавством України чітко визначено, хто не платить податок на нерухомість. Від оподаткування звільняються об'єкти, які:

  • утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;
  • розташовані в зоні відчуження або обов'язкового відселення;
  • визнані непридатними для експлуатації за рішенням ради органу місцевого самоврядування або ради об'єднаної територіальної громади, в т. ч. у зв'язку з їх аварійним станом;
  • перебувають у праві власності у дітей-сиріт.

Від оподаткування звільняються також дитячі будинки сімейного типу та гуртожитки.

Як розрахувати розмір податку на нерухомість

Який податок на нерухомість в Україні потрібно сплатити платнику податків, залежить від розміру ставки, встановленої в розрахунку на 1 м2 площі приміщення. Даний показник визначається Радою органу місцевого самоврядування або радою об'єднаної територіальної громади. Ставка не може перевищувати 1,5 % мінімальної зарплати, встановленої станом на 1 січня звітного року.

У 2020 році максимальний розмір податку з розрахунку на 1 квадратний метр бази оподаткування становив:

4 723 грн. × 1,5 % = 70,85 грн.

З розміром ставки, встановленої в конкретному населеному пункті, можна ознайомитися на офіційному сайті органу місцевого самоврядування. Податок на нерухомість Київ сплачується за ставкою 1,5 %.

Якщо розмір ставки станом на 2021 рік не визначений органами місцевого самоврядування в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, до прийняття відповідного рішення податок на нерухомість у сільській місцевості або в місті розраховується за ставкою 0,5 %.

Важливо також розібратися, як нараховується податок на нерухомість в Україні, якщо у власності платника податків знаходиться квартира площею понад 300 м2 та/або будинок площею понад 600 м2. У такому випадку сума зобов'язань збільшується на 25 000 гривень за кожен такий об'єкт.

Рекомендується ознайомитися з порядком розрахунку розміру податку на прикладі. Припустимо, площа квартири, розташованої в багатоквартирному будинку в Києві, становить 78 м2. У такому разі з урахуванням чинної пільги оподаткуванню підлягає:

78 - 60 = 18 (м2).

Сума зобов'язань, що підлягає сплаті до бюджету, при ставці 1,5 %:

18 × 70,85 = 1275,30 (грн.).

Шляхом самостійного розрахунку суми платежу можна перевірити правильність нарахування зобов'язань співробітниками податкової служби. У разі виявлення помилок рекомендується звернутися до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації з письмовою заявою про проведення звірки таких даних:

  • об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності платника податку;
  • їх загальної площі;
  • права платника податку на користування пільгою зі сплати податку;
  • розміру застосовуваної при розрахунках податкової ставки;
  • нарахованої суми зобов'язань.

При покупці квартири в новобудові рекомендується звернути увагу на період нарахування зобов'язань. Податок сплачується з місяця реєстрації права власності, а не за повний рік.

При виявленні розбіжностей власнику нерухомості слід підтвердити актуальні дані відповідними документами. В такому випадку співробітник податкової служби зобов'язаний провести перерахунок суми податку і вручити платнику податків нове повідомлення. Колишнє повідомлення вважається недійсним.

Податок на нерухомість при продажу за звітний період нараховується як колишньому, так і новому власнику об'єкта оподаткування. Розрахунки проводяться пропорційно строкам володіння майном кожного з них. Продавець сплачує зобов'язання з 1 січня звітного року до місяця, в якому була здійснена угода купівлі-продажу, а покупець — з місяця укладення договору до 31 грудня звітного року.

Співробітники податкової служби направляють повідомлення новому власнику після надходження даних про перехід права власності.

Яке покарання за несплату податку на нерухомість

У разі виникнення прострочення зі сплати податку тривалістю до 30 днів до порушника застосовується штрафна санкція в розмірі 10 % від суми зобов'язань.

Якщо тривалість прострочення перевищує 30 днів, для нарахування штрафної санкції застосовується подвійна ставка (20% від суми заборгованості).

Крім того, починаючи з першого дня виникнення прострочення по сплаті зобов'язань, на суму боргу нараховується пеня в розмірі 120% річних ставки НБУ.

Власникам нерухомого майна рекомендується з особливою уважністю ставитися до отримання податкового повідомлення. Якщо воно відправлено платнику до 1 липня, а було доставлено вже після цієї дати, дана невідповідність не є підставою для отримання права на звільнення від сплати податку. Тому при отриманні повідомлення слід звертати увагу на дату його відправлення, зазначену в документі.

Коли потрібно платити податок на нерухомість

До 1 липня 2021 року співробітники податкової служби зобов'язані направити платнику податків повідомлення про необхідність сплатити податок за 2020 рік із зазначенням суми зобов'язання і платіжних реквізитів. У разі, якщо повідомлення не надійшло за адресою реєстрації фізичної особи, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату податку.

Суми зобов'язань повинні бути перераховані до бюджету в такі терміни:

  • фізичними особами — протягом 60 днів з дати отримання податкового повідомлення;
  • юридичними особами — щоквартально авансовими платежами до 30 числа місяця, наступного за звітним періодом (дані про нараховані та сплачені суми зобов'язань згодом потрібно відобразити в річній податковій декларації).

Які є пільги на сплату податку на нерухомість

Багато громадян замислюються про те, як не платити податок на нерухомість в Україні за період пандемії коронавірусу. Право на звільнення від сплати зобов'язань визначено Законом № 540-IX. Згідно з цим нормативним актом, українці можуть не платити податок на нерухомість за березень 2020 року. Таким чином, загальна річна сума зобов'язань з урахуванням пільги буде зменшена на один місяць.

Для багатьох громадян актуальним є питання про те, чи платять пенсіонери податок на нерухомість в Україні. Пільги для громадян старшої вікової категорії законодавством не передбачені. Тому податок на нерухомість для пенсіонерів нараховується і підлягає сплаті на загальних підставах.

Ради місцевого самоврядування та Ради територіальних громад мають право встановлювати пільги, які діють на відповідній території, для фізичних осіб, виходячи з їх майнового стану та рівня доходів. Пільги з податку на нежитлову нерухомість встановлюються залежно від майна, яке виступає в ролі об'єкта оподаткування.

Закрыть
Заберіть свою позику!
Позика від 3000 гривень, з будь-якою кредитною історією! Перша позика під 5%, тільки сьогодні!