УКР
назад
Курси валют
Кредити
Іпотечний калькулятор

Що таке вільна економічна зона

Ряд держав виділяє особливі території проголошуючи їх вільними економічним зонами. Розуміння того, що це таке і як їх можна використовувати з вигодою для себе допомагає власникам бізнесу масштабуватися і отримувати ще більше вигоди. Але ОЕЗ вигідні не тільки підприємцям, а й звичайним громадянам, а також самій державі. Читайте про види і цілі ОЕЗ докладніше.

Що таке ОЕЗ: суть поняття

Для тих, хто не знає, що таке вільна економічна зона, слід почати з визначення поняття. ОЕЗ (СЕЗ) або вільна економічна зона це – територія, якій присвоєно особливий юридичний статус. Вона відрізняється від іншої частини держави тим, що надає особливі пільги для внутрішніх і зарубіжних підприємців.

ОЕЗ створюються для розвитку самої держави. Чим більше компаній і підприємств відкривається в зазначеній зоні, тим швидше йде соціально-економічне зростання регіону і країни в цілому. Відкрилися організації – це податки, нехай і за зниженими ставками, а також робочі місця. У сукупності два цих фактори вирішує цілий ряд суспільних і економічних проблем.

Територіально ці зони розташовуються в найбільш напружених місцях, там, де підвищений рівень безробіття або відчувається брак інвестицій в перспективну галузь. Головна суть ОЕЗ полягає в зниженні податкових ставок, митних зборів, і одночасного створення сприятливих умов для наукових досліджень, виробництва товарів, надання послуг і т. д.

Не варто плутати СЕЗ з офшорними зонами. Між вільною економічною зоною і офшором різниця величезна. Офшор – це привид, де всі підприємства існують тільки на папері. СЕЗ – територія, де будуються і функціонують реальні підприємства.

Цілі створення ОЕЗ

Уряди створюють вільні економічні зони обдумано, прораховуючи прибуток, який держава отримає від такого рішення. Присвоєння певної території спеціального статусу дозволяє вивести економіку на інший, більш результативний і якісний рівень.

Для отримання результату недостатньо просто знизити податки і мита. Важливо продумати величезну кількість нюансів, сукупність яких дасть бажаний економічний підсумок.

До основних цілей створення ОЕЗ можна віднести наступні пункти:

  1. Інвестиція. Вигідні територіальні та економічні умови залучають внутрішніх і зарубіжних інвесторів.
  2. Робочі місця. Нові організації та підприємства комплектуються фахівцями з конкретного регіону, що добре для жителів даної території.
  3. Галузевий розвиток. При відкритті ОЕЗ держава робить упор на розвиток певних галузей.
  4. Збільшення експорту. Амбітні компанії, особливо закордонні не зупинятимуться на внутрішньому ринку, продаючи продукцію за кордон.
  5. Підвищення бюджетних надходжень. Незважаючи на те, що податкові ставки знижуються, приплив грошей збільшується, причому ніж без масштабних інвестицій з боку держави.
  6. Імпортозаміщення. Нові ідеї тягнуть вироблення нових товарів і послуг, які дозволять відмовитися від придбання імпортних аналогів.
  7. Введення новаторських методик у всіх сферах – управління, виробництво, реалізація.

Продумана СЕЗ відповідає всім перерахованим пунктам і вигідна всім сторонам участі.

Класифікація ОЕЗ

Організація вільної економічної зони може переслідувати різні цілі, тому існує поділ поняття на класи.

За прийнятою класифікацією ОЕЗ поділяються:

  • за видами господарської діяльності на:

- торгові зони. Це територія, де не діють стандартні державні економічні закони. Ними можуть бути порти, цілі міста або окремі райони, митні пункти, магазини;

- промислово-виробничі зони. Це місце, де вже налагоджено певне виробництво, але потрібне залучення інвестицій для розширення;

- техніко-впроваджувальні зони. Знаходиться за межами національної митниці. Усередині такої території створюються проектні організації, конструкторські бюро, науково-дослідні інститути;

- сервісні зони. У них розташовується сектор фінансових і нефінансових послуг (банківських, страхових, фінансових, туристичних);

- комплексні зони, які об'єднують в собі кілька напрямків для стимулювання вільного підприємництва.

  • за ступенем організації;

- територіальні, обмежені чіткими кордонами на карті;

- функціональні, розраховані на якусь певну діяльність;

- територіально-функціональні, що об'єднують в собі два попередніх поняття.

  • за ступенем інтеграції;

- інтегровані в національну економіку. Їх відрізняє вирішення якихось конкретних національних проблем поряд з розвитком бізнесу;

- експортно-орієнтовані, з мінімальним внутрішнім економічним зв'язком.

  • за національною ознакою;

- національні, що діють тільки всередині держави;

- транскордонні, працюють на території 2-х і більше держав.

За системами наданих пільг розрізняють часткове звільнення від податків, мит і зборів, або звільнення на якийсь певний час. Пільги можуть бути імпортними, митними, фінансовими або адміністративними.

ОЕЗ в різних країнах

Країни можуть самостійно приймати рішення про відкриття вільної економічної зони або вступати у вже створені іншими державами ОЕЗ.

Росія

Вільна економічна зона Росії розвивається під управлінням державної організації АТ «особливі економічні зони». Законодавче регулювання створення і діяльності СЕЗ здійснюється на підставі Федерального закону ФЗ-116, прийнятим 22.07.2005 року.

У РФ ОЕЗ створювалися з метою розвитку таких сфер:

  • високих технологій;
  • імпортозамінних виробництв;
  • туризм;
  • санаторно-курортної галузі;
  • розробка і виробництво нової продукції;
  • розширення логістичних систем.

Початок формування ОЕЗ в Росії було покладено на початку 2000-х років. За минулі роки в даній сфері проведена величезна робота і на сьогоднішній день в РФ налічується 33 вільних економічних зон. Перерахуємо тільки найбільші:

  1. Алабуга (в Республіці Татарстан). Там виробляється автобуси, медпрепарати, меблі та розташоване хімічне виробництво. Для бізнесу діють пільги щодо повного звільнення від майнового, транспортного та земельного податку, а також скасовано експортне мито.
  2. Дубна. Створена для розвитку біотехнологій, в тому числі і складних медичних, ядерних і фізичних досліджень. У цій зоні скасований ПДВ на експорт, введені пільгові ставки по податках і знижена орендна вартість приміщень і землі.
  3. Алтайська долина і Бірюзова Катунь – туризм і відпочинок. Підприємцям пропонується спрощена система реєстрації нового бізнесу, даються податкові знижки, до того ж держава не як не впливає на вибір розвитку сфери та реалізації в ній.
  4. Титанова долина (Свердловська область) – переробка титану для обладнання та машин.

Найвигідніші умови створені в Калінінградській області. Тут пільги діють на всі види діяльності.

Біларусь

У Біларусі початок розвитку вільних економічних зон було покладено ще в кінці ХХ-го століття. На сьогоднішній день діє 6 ОЕЗ, кожна з яких розташована в районах обласних центрів:

  • Мінськ;
  • Брест;
  • Гомель;
  • Вітебськ;
  • Могильов;
  • Гродно.

Всі 6 зон є за своїм типом комплексними, тобто виконують відразу кілька функцій: митну, експортну, виробничу. У стадії розробки 7-а СЕЗ – туристично-рекреаційна, яка буде знаходиться на території Мінська і Мінської області.

На території білоруських ВЕЗ діють такі пільги:

- відсутній податок на прибуток;

- звільнення від податку на нерухомість;

- не сплачується земельний податок;

- немає орендної плати за оренду земельних ділянок;

- не сплачується мито за отримання дозволів на роботу іноземних осіб.

Резиденти, які вкладають інвестиції на суму понад 10 млн. євро, отримують бюджетне фінансування на створення інженерної та транспортної інфраструктури.

Скористатися пільгами СЕЗ не зможуть банки, страхові компанії, заклади громадського харчування, гральні будинки, організації з проведення електронних ігор, компанії, що працюють з цінними паперами.

Китай

Перша вільна економічна зона Китаю була створена ще в 1979 році, але носила назву особливий експортний район. Після того як успіх проекту став очевидний уряд Китаю офіційно перейменували район в СЕЗ і стали масштабувати їх. Сьогодні країна має величезну кількість ОЕЗ, що дозволяє бізнесу розвиватися семимильними кроками, а державі отримувати неймовірне зростання як в економічному, так і в соціальному плані.

Практично вся прибережна територія є ОЕЗ. Розвиток зон йшло дуже швидко:

  1. У 1980-1984 рр було зареєстровано 5 вільних зон: Хайнань, Шаньтоу, Шеньчжені, Чжухаї і Сямені.
  2. У 1984 відкрито відразу 14 СЕЗ.
  3. У 1985 році ще 4 найбільших територій: Ляодунський півострів і півострів Шаньдун, три міста-Сямень, Чжанчжоу, Цюаньчжоу і автономний район Гуансі.
  4. У 1990 році для зарубіжних інвестицій відкрили Пудун і міста в долині Янцзи.
  5. З 1992 року відкрилися багато прикордонні провінції і міста.

Сьогодні Гонконг вільна економічна зона, яка поряд з іншими вкрай вигідна для зарубіжних і національних інвестицій. У Китаї діє багаторівнева диверсифікована модель СЕЗ, яка дозволяє розвиватися різним сферам.

Грузія

Грузія відкрила Кутаїську вільну індустріальну зону в 2008 році. Держава пропонує повне звільнення від податкових зборів за типом офшору, але тільки повністю легітимно і без шкоди для репутації.

У вільній індустріальній зоні Грузії діє ряд правил:

  • в обороті використовуються будь-які валюти;
  • немає обмежень по виду діяльності;
  • скасовано ПДВ;
  • не стягується податок на майно;
  • відсутній податок на прибуток;
  • підприємство не платить податки за працівників, цей обов'язок перекладається на самих співробітників;
  • ліцензування діяльності у спрощеному порядку.

У СІЗО можна виробляти або переробляти товари, надавати будь-які види послуги. Не можна виробляти зброю, наркотики, тютюн, ядерні або радіоактивні речовини. У цій зоні немає житлового майна.

Південна Корея

Південна Корея створила першу СЕЗ в 2003 році. Як і інші країни вона мала на меті залучити іноземні інвестиції для розвитку внутрішньої економіки. За минулі роки робота в цьому напрямку була виконана чимала. Уряд змінює законодавчі норми з метою поліпшити економічне середовище, налагодити логістичні та фінансові потоки, щоб ще більше інвесторів прийшли в ОЕЗ зі своїми інвестиціями.

Резиденти СЕЗ в Південній Кореї створюють юридичні компанії, аудиторські фірми, IT-компанії та консалтингові компанії. Тут розташовуються штаб-квартири транснаціональних корпорацій. Навколо іноземного бізнесу зростає внутрішня інфраструктура, яка робить роботу іноземних інвесторів комфортною, а проживання в країні приємним.

Вірменія

Вірменія влилася протягом СЕЗ порівняно недавно, в 2011 році. А в 2018 році відкрила майнінговий центр (EOS-M) для IT-компаній. Головне завдання країни, створити умови для розвитку високих технологій у сфері штучного інтелекту і машинного навчання.

На сьогоднішній день у Вірменії функціонує 4 ОЕЗ: Мергі, Альянс, Меридіан і ECOS.

Україна

Вільна економічна зона України поки є тільки на папері. Вже з 2010 року Уряд країни активно обговорює питання про необхідність створення таких територій, щоб залучити інвестиції і розвинути промисловість. Але відсутність територіальної цілісності та економічна нестабільність поки грають проти країни. В таких умовах власники навряд чи захочуть взяти кредит або вкластися власними активами.

Закрыть
Заберіть свою позику!
Позика від 1000 гривень, з будь-якою кредитною історією! Перша позика під 0.01%, тільки сьогодні!