Курси валют → Купівля Продаж
USD 1 Долар США 39.62 39.6
EUR 1 Євро 42.62 42.55
RUB 1 Рос. рубель 0 0
УКР
назад
Курси валют
Кредити
Іпотечний калькулятор

Закон про пеню. Нововведення і особливості

З 1 травня 2021 року, згідно з рішенням Верховної Ради України, за несвоєчасне внесення платежів по комуналці нараховують пеню. Здебільшого це стосується жителів багатоквартирних будинків, а й власникам приватних осель не варто розслаблятися.

Як змінився закон?

Основні тези нового закону:

  • електроенергію і газ будуть постачати тільки за індивідуальними договорами;
  • інші комунальні послуги (водопостачання, вивезення сміття, прибирання тощо) можуть поставлятися як індивідуально, так і колективно.

Якщо мешканці будинку вибирають колективний договір, то для всього будинку потрібно буде встановлювати загальний лічильник. На те, щоб визначитися з моделлю отримання комунальних послуг (персональна або колективна), у громадян України – рівно рік, починаючи від 1 травня 2021.

Який розмір пені?

Загальний принцип нарахування пені – 0,01% за кожен день прострочення платежу. Це статична цифра, на яку не впливає ні розмір заборгованості, ні будь-які інші фактори. Оскільки платити за комуналку потрібно до 20 числа кожного місяця, то першим днем ​​нарахування пені вважається 21 число (або найближчий робочий день, якщо 21 число – це вихідний).

Таким чином, якщо борг людини становить 1000 гривень, то пеня за кожний день становитиме 10 копійок. Відповідно, за 100 днів «накапає» 10 гривень понад суму платежу.

У новому законі прописаний цікавий момент – пеня не може перевищувати суму самого боргу. Тобто, якщо заборгованість становить 1000 гривень, то і максимальна пеня буде дорівнює 1000 гривень. Правда, для того, щоб «накапав» максимум, потрібно більше 27 років.

Як уникнути нарахування пені?

Випадки, коли штрафні санкції за несплату комуналки не приймаються:

  • людина не живе в квартирі;
  • поїхав в тривале відрядження;
  • на роботі затримали зарплату.

Кожну з ситуацій необхідно документально підтвердити. Так, в разі затримки зарплати можна попросити у роботодавця відповідну довідку. Цей спосіб не підійде тим, хто працює як ФОП (фізична особа-підприємець) – їхні доходи законодавчо не вважаються зарплатою, і довідка від керівника не має юридичної сили.

Чи можуть відключити комунальні послуги за несплату?

Є 2 послуги, які комунальники не відключать ні за яких обставин. Це електроенергія і газ. А ось будь-які інші послуги, в тому числі вода, можуть бути відключені. Тому повідомлення про несплачені заборгованості не варто ігнорувати. Якщо платити за рахунками хоча б частково, відключень комунальних послуг вдасться уникнути.

Що таке абонентська плата? Навіщо її платити?

Абонплата – це витрати, з якими стикається постачальник комунальних послуг, коли розподіляє свою продукцію між споживачами. Місячна сума витрат рівномірно ділиться між усіма споживачами, крім тих, у кого є субсидія (вони отримують зменшену абонплату відповідно до програми субсидування).

Розмір абонплати встановлюється НКРЕКУ – спеціальною комісією, яка регулює сфери комунальних послуг та енергетики. Ця практика для українців досить незвичайна, але в більшості країн Європи вона давно працює, тому нічого особливого в ній немає. Постачальники послуг підраховують свої збитки і розподіляють їх на рік. Причому абонплату нараховують як на внутрішні мережі (що знаходяться в будинку), так і на зовнішні.

На відміну від пені, абонплата нараховується вже давно – з 1 травня 2019 року. Втім, механізм її нарахування досі незрозумілий, і навіть людям, які не живуть в квартирі (і, відповідно, не платять пеню), доводиться платити абонентську плату. Залишається тільки чекати, коли це питання нарешті повноцінно врегулюють.

Що змінилося після прийняття закону про пеню?

В першу чергу, змінилися взаємовідносини споживача і постачальника. Найбільше це торкнулося городян, в той час як жителі приватних будинків, особливо в селах, не відчувають ніяких змін – їх договори з постачальниками і раніше були індивідуальними.

Зараз всі договори, які постачальники укладають із споживачами – персональні, але в майбутньому можливий перехід на інші моделі:

Нинішня модель залишиться незмінною.

  1. Керуюча компанія буде частково оплачувати послуги, користуючись функцією контролю виконання.
  2. Індивідуальними будуть тільки електрику і газ, а всі інші платежі будуть вноситися «за весь будинок».
  3. Третя ситуація – це одне з ключових нововведень закону про пеню. Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ, або ОСББ на українському) вступають у справу, укладаючи з постачальниками колективні договори.

ОСББ переймають на себе функцію регулювання будь-яких питань, що стосуються комунальних послуг. Де це можливо, саме ОСББ (а не ЖЕК, як раніше) будуть приймати рішення про те, які послуги вибрати – дешевші або якісніші. Теоретично це нововведення має привести в порядок багатоквартирні будинки і знизити вартість комунальних послуг. Також ОСББ тепер можуть приймати важливі рішення щодо ремонту та благоустрою.

Чи відбудеться задумане авторами закону – покаже час. Але ясно одне – Україна переходить до загальноєвропейського формату, який позитивно зарекомендував себе у багатьох країнах.

Коли починаються зміни?

Закон про пеню почав працювати з 1 травня 2021 року. А ось перехід управління багатоквартирними будинками від ЖЕКів до ОСББ займе рік, починаючи з 1 травня. За цей період у всіх громадах повинні прийняти рішення про те, в якому форматі далі вестиметься контроль поставок комунальних послуг.

Закрыть
Заберіть свою позику!
Позика від 500 гривень, з будь-якою кредитною історією! Перша позика під 1.9%, тільки сьогодні!