Кредит, ссуда, позика – у чому різниця?
Багато людей не розрізняють поняття «кредит», «ссуда» і «позика». Часто ці слова сприймаються як назва одного і того ж способу отримання грошей, однак це не так. Дані поняття відмінні один від одного.
Кредит
Кредит – надання грошей юридичною особою (з наявністю фінансової ліцензії) фізичній або юридичній особі під відсотки на обмежений термін. Всі умови кредиту повинні бути написані в кредитному договорі.
По термінах кредитування кредити діляться на:
Короткострокові (до 1 року). При взятті такого кредиту заставу не передбачено, проте процентна ставка в такому випадку – найвища (у порівнянні з кредитами на довший термін).
Середньострокові (від 1 року до 5 років). Такий кредит можна взяти без застави або під заставу рухомого майна (їм можна буде користуватися і до виплати кредиту), причому сума кредиту не повинна перевищувати 70% від вартості закладеної рухомості.
Довгострокові (на 5 років і більше). При взятті кредиту на тривалий термін зазвичай віддають в заставу квартиру або іншу нерухомість для зменшення ризику банку.
Також кредити діляться за своїм призначенням. Існують цільові кредити, при яких банк переводить гроші продавцю за конкретний предмет, а споживач сплачує ці гроші банку, і нецільові кредити, коли банк видає гроші людині і той ними вільно розпоряджається.
Ссуда
Ссуда – це передача грошей або будь-якого майна на умовах повернення, прописаних у договорі позики. Ссуда може бути видана будь-кому як юридичним, так і фізичним особою. Угода може бути безоплатною (тобто за користування майном або розпорядження отриманими грошима не потрібно буде виплачувати відсотки). Договір позики допускає нормальний знос майна – якщо предмет незначно зносився за час користування, то за це не потрібно буде доплачувати (цим позика відрізняється від довірчого зберігання).
Є кілька видів ссуд:
Банківська ссуда – видача банком грошей на певний термін. Від кредиту відрізняється тим, що може бути безпроцентної.
Споживча ссуда схожа з цільовим кредитом: споживач хоче купити будь-яку річ і укладає договір з банком, за якою банк сплачує продавцю за річ, а споживач отримує бажаний товар і сплачує його вартість банку. Від кредиту цей вид позики відрізняється, знову ж таки, можливою відсутністю відсотків.
Майнова ссуда – передача майна комусь на певний термін на умови повернення. Наприклад, оренда квартири з фіксованою платою за використання нею.
Позика
Позика – це отримання грошей або майна на час. Давати в борг може як фізична, так і юридична особа. Бути позичальником також може бути і фізичне, і юридична особа.
Договір позики може бути усним, якщо обидва учасники договору – фізичні особи.
Повертати позику потрібно в термін, обов’язково сплативши відсотки. Якщо людина займала майно, то він зобов’язаний повернути його в тому вигляді, в якому він його отримав (інакше доведеться доплатити), або замінити аналогічним предметом. У цьому полягає відмінність позики від позички, в якій не треба платити за знос.
Підведення підсумків
Кредит видається тільки юридичною особою з обов’язковою наявністю фінансової ліцензії, може бути виданий фізичній або юридичній особі. Виплатити кредит потрібно в строго певний термін в повному обсязі з відсотками.
Позика видається або фізичним, або юридичною особою фізичній або юридичній особі. Видається грошима або майном. Позика буває обмеженою по терміну і безстроковою. Повертати потрібно або гроші в повному обсязі, або майно з нормальним зносом без додаткових плат за нього.
Позика видається грошима або майном, позичальник і позикодавець можуть бути фізичними або юридичними особами. Повернути позику потрібно в певний термін, повністю сплативши отриману суму (і сплативши відсотки). Якщо було зайнято майно, то його потрібно повернути в первісному стані або доплатити за знос, а в крайньому випадку – замінити пошкоджене майно чимось аналогічним. Позика може бути не підтверджений договором, якщо обидві сторони позички – фізичні особи.